Helyes blog
Hírek, érdekességek, helyesírási kérdések
A nép tán etimologizál
Találékony az ember, ha olyan kifejezést hall, amit nem ismer: gémkapocs, offsort, halogén, avagy szóalkotás picit másképp.
A népetimológia – más néven szóértelmesítés, szóferdítés – sokféle lehet, és sokféle indokkal keletkezhet. Némelyik használatban marad, és múltja elhomályosul, némelyik egy-egy trend végével kikopik. Ami biztos, hogy kreatív és néha mulattató a nyelv efféle alakulása.
Megoszlanak a vélemények arról, hogy pontosan mit értünk népetimológia alatt. Egyesek szerint a népetimológia a szóértelmesítés, míg az ismert szavak játékos elferdítése egy hasonló szóalkotásmód, de nem nevezhető népetimológiának. Mások szerint mind a látszólag értelmetlen szavak értelmessé tétele (szóértelmesítés), mind a szóferdítés népetimológiának tekinthető.
A szóértelmesítés idegen szavak esetében egyfajta ösztönös tevékenység, amikor is a hibásnak gondolt vagy nem értelmezhető szavakat, szótagokat asszociatív módon kijavítják, értelmes magyar szóval helyettesítik. Erre jó példa a pufajka, amely eredetileg az orosz fufajka 'vattakabát' pufi szó hangalaki-jelentésbeli hasonlóságán alapuló képzés, vagy a durrdefekt, amely a német Durchdefektből származik.
Még ma is előfordul szóértelmesítés (pl. karos-széria), de egyre gyakoribbak a már ismert szavak játékos elferdítése: majonéz → majomész, file → filé, agronómus → ugrómókus.
Arról is megoszlanak a vélemények, hogy a halandzsa is tekinthető népetimológiának vagy sem. (Vagyis az idegen kifejezéseket nem értelmes, hanem hasonló hangzású, de értelmes jelentéssel nem bíró szavakká alakítják át.) Ha igen, abban az esetben a Bikicsunáj talán az egyik leghíresebb népetimológiánk. Természetesen ezzel lehet vitatkozni.
Ha már a zeneszámoknál tartunk, a Levelet kaptam, lájf.. a 80-as évek második felének slágere is egy az igencsak elhíresült félreértések közül.
A sort természetesen lehet folytatni…
Erről részletesebben a következő oldalakon olvashat:
http://www.nyest.hu/hirek/vercsorgo-hinivirus-amikor-nevet-ad-a-nep-1-resz
http://www.nyest.hu/hirek/az-osontol-a-tecsoig-amikor-nevet-ad-a-nep-2-resz
http://e-nyelvmagazin.hu/2013/12/10/nepetimologia-2-bikicsunaj/
(Disqus hozzászólások kikapcsolva a htp-devel.nytud.hu szerveren.)