Helyes blog
Hírek, érdekességek, helyesírási kérdések

Egy poszt a posztolról

Közönségszolgálat
2015. június 8. 11:00 | Falyuna Nóra

Mit is csinál pontosan az, aki posztol?

A Nyelvtudományi Intézet nyelvi tanácsadó szolgálatához gyakran érkeznek érdekes kérdések, témafelvetések. Nemrégiben a posztol szó jelentésével kapcsolatban érdeklődtek a tanácsadó szolgálatnál:

„Az utóbbi időben egyre többet találkozom azzal a szóval, hogy valaki valamit posztol, akár írást, akár képet, vagy bármit. Régebben úgy használtuk ezt a szót, ha valaki valahol őrködött akkor a poszton állt, ott posztolt. […] Kérem, szíveskedjenek eligazítani, miképp kell értelmezni ezt, a posztolást, amivel manapság egyre többször találkozom, csak nem fér bele abba az értelmezésbe, ahogy eddig hittem.”

A tanácsadó szolgálat munkatársa a következő eligazítással szolgált:

„Igen, a poszt szó régi, ismert jelentése a magyarban ’őrhely’, a posztol pedig ’őrködik, áll az őrhelyen’ – eredetileg katonai szó volt, majd szélesebb körű használatban is elterjedt, úgy, olyan értelemben tehát, ahogy Ön is írja. Lényegében ugyanez a latin eredetű szó jelent meg újra az internetes közösségi oldalak használói körében, most azonban az angolból közvetlenül: post ’elküld, postáz, kiküld’ stb. értelemben. A posztolás tehát azt jelenti, hogy ’elküld valamit, kitesz a saját oldalára, megoszt másokkal, kiír valamit az üzenőfalára’ stb.”

Azt a jelenséget, amelynek esetében egy szóhoz több jelentés is társul úgy, hogy a jelentések között nincsen kapcsolat, a nyelvészeti szakirodalom homonímiának nevezi. Ilyen például az ír is, amelynek jelentései: 1) ’(betűket, számokat stb.) nyomot hagyó eszközzel vmely felületen látható alakban folyamatosan létrehoz’ (és még további jelentések, jelentésárnyalatok, amelyek ezzel összefüggnek); 2) ’gyógykenőcs’ és az ezzel összefüggő ’gyógyító, enyhítő hatás’; 3 ’zömében Írországban lakó, kelta eredetű anyanyelvén kívül angolul is beszélő <nép>, ill. ehhez tartozó, vele kapcs.’, és ezzel összefüggésben ’ír személy’ és ’e nép nyelve’. Az a jelenség, amely esetében egy szóhoz több, egymással valamilyen módon összefüggést, kapcsolatot mutató jelentés tartozik a poliszémia.

A poszt és a posztol szóhoz több, egymással semmilyen összefüggést nem mutató jelentés tartozik, ezért ezek az előbbi kategóriába tartoznak.

A kép forrása: http://http://wersm.com/

(Disqus hozzászólások kikapcsolva a htp-devel.nytud.hu szerveren.)