Helyes blog
Hírek, érdekességek, helyesírási kérdések
Mintha zavaros lenne a „mintha – mint ha” használata
Mikor írjuk egybe azt, hogy mintha, és mikor használjuk külön? Mai posztunkból kiderül.
Egyik kedves olvasónk küldött egy internetes cikket, amelyben a következők olvashatók: „A várakozás alatt az ősi amerikaiak nagyszintű diverzitást alakíthattak ki. Jóval nagyobbat, mintha egyenesen Szibériából vándoroltak volna a kontinensre.” Arról nem is beszélve, hogy a nagyszintű nem írandó egybe, még egy hiba található a mondatban, éspedig a mintha.
A mint( )ha írható egybe- és külön is, természetesen más-más jelentéssel. Hogy mikor melyik, arról a következőképpen nyilatkoznak helyesírási, nyelvhelyességi kézikönyveink:
Az Osiris Helyesírás szerint az egybeírt mintha jelentése ’talán’.
- „Ám mindez mintha nem lett volna elég: ránk tört a pestis […]” (M. Szabó István).
A különírt mint ha pedig sok esetben azt jelenti: ’mint az, ha’.
- A beruházások jóval többe kerültek, mint ha hagyományos módon valósították volna meg őket.
Ebben az esetben átalakíthatjuk a mondatokat úgy, hogy a mint ha helyett azt mondjuk: mint az, ha.
A Nyelvművelő kézikönyv a következőket írja: akkor kell egybeírást alkalmazni, ha a feltétel nem valóságos, például: olyan világos van, mintha nappal volna (de éjszaka van). Különírjuk akkor, ha valóságosan fennálló feltételhez való hasonlítást fejez ki: jobban halad a munka, ha csinálod, mint ha csak beszélsz róla.
Megfigyelhető, hogy az egybeírás esetében nem szerepel a mondatban középfokú melléknév, míg a különírandó esetekben igen: több, nagyobb. Fogódzó lehet továbbá az, hogy az egybeírt mintha esetén feltételes módú az ige:
- Olyan, mintha átlépnénk a Rubicont.
- Olyan, mintha száznyolcvan fokos fordult történt volna.
A különírt mint ha esetén viszont nem feltételes, hanem többnyire kijelentő módú ige a mellékmondat állítmánya: jobb, ha ütsz, mint ha rosszat szólsz. (Ugyanakkor ez nem tekinthető ökölszabálynak, inkább csak fogódzónak, mert az előző példamondatban szintén feltételes módú ige az állítmány: A beruházások jóval többe kerültek, mint ha hagyományos módon valósították volna meg őket.)
A különírt alaknál jellemző még, hogy a mint után be lehet iktatni az akkor utalószót: jobban halad a munka, ha csinálod, mint (akkor,) ha csak beszélsz róla.
Az olvasónk által beküldött példát a következőképpen alakíthatjuk át: „Jóval nagyobbat, mint akkor, ha egyenesen Szibériából vándoroltak volna a kontinensre.” – Az akkor – hasonlóan az előző példákbeli az-hoz – utalószó.
Megállapíthatjuk tehát, hogy amikor a mint + ha átalakítható a fenti módon, esetleg középfokú melléknév is található a főmondatban, akkor valószínű, hogy inkább külön kell írni a mint ha szavakat.
Nem győzzük hangsúlyozni azonban, hogy ezek nem ökölszabályok, inkább csak valamiféle fogódzók, amelyek segíthetnek a helyes írásmód eldöntésében.
Érdemes említést tenni a minthogyha – minthogy ha – mint hogyha hármasról is.
- A minthogyha ugyanazt jelenti, mint a mintha: „zuhog az eső, minthogyha én hullanék” (Csoóri Sándor). (Nem valóságos feltétel.)
- A minthogy ha jelentése ’mivel ha’: nem tette meg, minthogy ha megtette volna, örökre besározta volna magát.
- A mint hogyha ’mint az, hogyha’ jelentésű, vagyis hasonló a mint ha esetéhez: a szakember nem drágább, mint hogyha ugyanazt a munkát kontárral csináltatnák meg.
Felhasznált irodalom:
- Grétsy–Kemény 1996. Nyelvművelő kézikönyv. Auktor Könyvkiadó, Budapest.
- Laczkó–Mártonfi 2004. Helyesírás. Osiris Kiadó, Budapest.
Az egyéb példák forrása a Magyar nemzeti szövegtár.
A kép forrása: sg.hu.
(Disqus hozzászólások kikapcsolva a htp-devel.nytud.hu szerveren.)