Helyes blog
Hírek, érdekességek, helyesírási kérdések
Pálinkás jó reggelt!
Házi feladat, de: házikolbász? Mikor egybe, mikor külön?
Egyik kedves olvasónk azzal a kérdéssel fordult a közönségszolgálathoz, hogy a házi pálinka vagy a házipálinka írásmód-e a helyes, továbbá hogyan kapcsoljuk hozzá az ünnep és mustra utótagokat.
Nehéz eldönteni, hogy minőségjelzős szerkezetről, avagy összetételről van-e itt szó. A házi tipikusan olyan melléknév, amely a jelzett szótól külön-, illetve egybeírva is szerepelhet. Néhány példa a házi melléknév szótári bokrából: házi dolgozat, házi egér, házi feladat, házi tücsök, de: házibajnokság, házibuli, házikenyér (kenyérfajta), házikolbász (kolbászfajta), háziorvos. – Az Osiris Helyesírás szótári részében a házi( )kolbász címszavaknál meg is van magyarázva a jelentés: a különírás pusztán házi készítésű kolbászt takar, míg az egybeírt alak kolbászfajtát jelöl.
E logika alapján javasolta a közönségszolgálat munkatársa az alábbiakat:
A házi pálinka írásmódját jelzős szerkezetként két szóba írva javasoljuk. Bár fajtanévi megnevezésként szóba jöhet az egybeírás is, de nincs olyan mértékű jelentésváltozás a házi esetében, hogy ezt a szabályt okvetlenül alkalmazzuk.
Ami pedig az ünnep és mustra utótagok kapcsolását illeti:
A kiindulópont tehát a házi pálinka, ha ehhez jön az egészre vonatkozó utótag, akkor az összetételi viszony egyberántja a jelzős szerkezetet. Vagyis szabályosan: házipálinka-ünnep, házipálinka-mustra lesz az írásmód, rövidebben: házipálinka-ünnep és -mustra.
A kép forrása: archivum.magyarhirlap.hu.
(Disqus hozzászólások kikapcsolva a htp-devel.nytud.hu szerveren.)